کرونا و باورهای غلط

این روزها درباره بیماری کرونا 2019 اطلاعات زیادی از منابع مختلف به خصوص فضای مجازی دریافت می کنیم. در میان این اطلاعات، باورهای رایجی نیز درباره این بیماری می بینیم که غلط هستند و اساس یا منبع علمی اثبات شده ای ندارند. در این بخش، توضیحاتی درباره تعدادی از این باورهای غلط را با هم مرور می کنیم.

کرونا و باورهای غلط

این روزها درباره بیماری کرونا 2019 اطلاعات زیادی از منابع مختلف به خصوص فضای مجازی دریافت می کنیم. در میان این اطلاعات، باورهای رایجی نیز درباره این بیماری می بینیم که غلط هستند و اساس یا منبع علمی اثبات شده ای ندارند. در این بخش، توضیحاتی درباره تعدادی از این باورهای غلط را با هم مرور می کنیم.

»   این ویروس می‌تواند به مدتِ ۱۲-۶ ساعت روی پارچه و سطوح فلزی زنده باقی بماند.

هنوز زمان دقیق زنده باقی ماندن ویروس بر سطوح روشن نیست، میزان زنده ماندن ویروس کرونا ۲۰۱۹ بر سطوح از ۲ ساعت تا ۹ روز متغیر است و به عوامل متعددی مرتبط است، از جمله:
۱. جنس سطحی که ویروس بر آن قرار گرفته است؛
۲. مواجهه با نور خورشید؛
۳. تفاوت‌های دمایی و رطوبتی؛
۴. مواجهه با محصولات ضدعفونی کننده.
ضدعفونی کردن سطوحی که در طول روز به صورت مداوم با آن‌ها در ارتباط هستیم و شستشوی مداوم دست‌ها توصیه می‌شود. همچنین شستشوی لباس، ویروس را از بین می‌برد.

»  درمان‌های ساختگی می‌توانند در پیشگیری و درمان عفونت‌های ناشی از ویروس کرونا 2019 موثر باشند (مثال در صورت گلو درد، گلوی خود را بشویید تا جرم‌ها را از بین برده و یا به حداقل برسانید.)

یک نکته را به خاطر بسپارید. اگر مشکلی مربوط به سلامتی رخ دهد، همیشه افرادی هستند که برای درمان آن مکمل‌های دارویی و یا طب گیاهی را پیشنهاد دهند، حتی اگر گواه علمی برای اثبات ادعای خود نداشته باشند؛ از جمله: مرطوب کردن گلو، نوشیدن آب گرم، نوشیدن وایتکس، استفاده از دوزهای بالای ویتامین سی و … .
علی‌رغم مطالبی که در فضای مجازی مشاهده می‌شود هیچ منبع علمی و معتبری مبنی بر ارتباط بین شستشوی منظم بینی و دهان با آب (آب نمک) یا تحریک بزاق دهان در جلوگیری از ابتلا یا از بین بردن کرونا ویروس جدید و پایین آمدن ریسک ابتلا به COVID-19 وجود ندارد.
شستشوی منظم بینی و گلو با آب نمک برای بهبود علایم سرماخوردگی مفید است، اما این روش قابل تعمیم به همه عفونت‌های تنفسی نیست.
در حال حاضر درمان قطعی برای عفونت ناشی از ویروس کرونا 2019 وجود ندارد. بهترین راهکار پیشگیری از ابتلا، شستن کامل و مکرر دست‌ها و نزدیک نشدن به افراد بیمار است.

»  ابعاد این ویروس بزرگ است (چیزی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نانومتر). بنابراین هر ماسک قادر به فیلتر کردن آن خواهد بود.

قطر تقریبی ویروس کرونا ۲۰۱۹، برابر ۱۲۵ نانومتر بوده و قدرت فیلتراسیون ماسک های N۹۵ در حد ذراتی به اندازه ۰.۳ میکرون (برابر ۳۰۰ نانومتر) است در نتیجه این ویروس می‌تواند از ماسک عبور کند.ویروس از طریق ریز‌قطرات تنفسیِ (droplet) فرد بیمار در فضا پخش می‌شود. این ریز‌قطرات درشت‌تر بوده و از ماسک عبور نمی‌کنند، بنابراین ماسک می‌تواند در کنترل شیوع بیماری نقش موثری داشته باشد.

»  بروز هر گونه تب و سرفه‌ای، نشان‌دهنده ابتلا به ویروس کرونا ۲۰۱۹ است.

اگر فردی تب یا مشکلات تنفسی داشته باشد، شانس ابتلا به بیماری‌های شایع دستگاه تنفسی بسیار بیشتر از کرونا ۲۰۱۹ است.

»  آبریزش بینی جزو علائم اصلی و شایع COVID-19 است.

علائم بروز COVID-۱۹ تدریجی است. تب (کمتر از ۴۰ درجه)، سرفه‌ خشک، تنگی نفس و احساس خستگی از علائم اصلی این بیماری هستند.
آبریزش بینی در موارد بسیار کمی مشاهده می‌شود.
علائم دیگر مانند سردرد، بدن درد، گلودرد و عطسه نیز می‌توانن در برخی افراد وجود داشته باشند.

»  گرفتن دوش آب گرم مانع از بروز پنومونی ویروس کرونا ۲۰۱۹ در بدن می‌شود.

ازآنجاکه دوش آب گرم دمای بدن را به شکل معناداری بالا نمی‌برد، گرفتن دوش آب گرم ویروس را در بدن فرد مبتلا از بین نمی‌برد.

»  امکان انتقال ویروس کرونای جدید از طریق کالاهای چینی وجود دارد.

از آن جایی که ویروس کرونا ۲۰۱۹ شانس زنده ماندن ضعیفی بعد از ۹ روز بر روی سطوح دارد، احتمال انتشار این ویروس از طریق محصولات و بسته‌بندی‌هایی که طی روزها و هفته‌ها در دمای محیط ارسال شده‌اند، بسیار کم است.
ضدعفونی کردن کلیه سطوحی که در طول روز به صورت مداوم با آن‌ها در ارتباط هستیم و شستشوی مداوم دست‌ها توصیه می‌شود.

»  منابع :

forbes | CDCjamanetwork | WHOnejm

orchidpharmed
twitter
instagram
aparat

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت زیست ارکید فارمد است | © ۱۳۹۸ . جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید با ایمیل stopcorona@orchidpharmed.com در تماس باشید.

telegram
twitter
instagram
aparat
orchidpharmed
cinnagen
stopcorona

تمامی حقوق این وب سایت
متعلق به شرکت زیست ارکید فارمد است | © ۱۳۹۸

جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید با ایمیل stopcorona@orchidpharmed.com در تماس باشید.