کرونا چیست؟ | همه چیز در مورد ویروس جدید کرونا

کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند.

کرونا چیست؟ | همه چیز در مورد ویروس جدید کرونا

کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند.

دانستنی های کلی درباره بیماری ویروس کرونای جدید (COVID-19)

کرونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند.

این خانواده ویروس ها در میان بسیاری از گونه های مختلف حیوانات شامل شترها، گاوها، گربه ها و خفاش ها مشترک است. به ندرت ممکن است این کروناویروس های جانوری باعث آلودگی و عفونت در انسان ها شوند.

در انسان‌ها، بسیاری از کروناویروس‌ها برای ایجاد عفونت‌های تنفسی از قبیل سرماخوردگی و بیماری‌های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) شناخته شده هستند.

جدیدترین کروناویروسِ کشف شده SARS-CoV-2، باعث بیماری کروناویروسیِ COVID-19 ، می‌شود. SARS-CoV-2 یک بتا کروناویروس مانند MERS-CoV و SARS-CoVاست. منشا هر سه این ویروس ها در خفاش‌ها است.

COVID-19 بیماری عفونی است که توسط کروناویروسی که اخیرا کشف شد ایجاد می‌شود. این ویروس جدید و بیماری تا پیش از شیوع در شهر ووهانِ چین در دسامبر 2019 ناشناخته بود. بسیاری از بیماران در موج شیوع COVID-19 در ووهان با بازار غذای دریایی و حیوانات زنده ارتباط دارند که نشان می دهد این یک شیوع حیوان به انسان بوده است.

پس از این تعداد درحال رشدی از بیماران، که در معرض ارتباط و تماس با بازار حیوانات زنده نبوده اند، شناسایی شده اند که نشان‌دهنده سرایت انسان به انسان این بیماری است. پس از چین 37 نقطه دیگر در دنیا نیز با این شیوع بیماری شناسایی شده اند.

شدت بیماری

دو ویروس قبلی MERS-CoV و SARS-CoV هر دو برای ایجاد بیماری شدید در انسان ها شناخته شده اند، اما درباره بیماری COVID-19 هنوز تصویر بالینی کاملی برای ما شکل نگرفته است.

تاکنون، موارد گزارش شده شامل شکل خفیف تا شدید بیماری بوده است که در مواردی به مرگ هم منجر شده است. بررسی ها درباره وضعیت بماری همچنان درحال تکمیل شدن است و اطلاعات ما درباره وضعیت به سرعت تغییر می کند.

ریسک بیماری

شیوع گسترده بیماری ویروسی در میان مردم همواره یک نگرانی بهداشت عمومی جامعه بوده است. ریسک این شیوع بستگی به عوامل مختلف دارد: چقدر این بیماری بین مردم انتشار می یابد، شدت بیماری و اقدامات پزشکی دردسترس برای کنترل تاثیر بیماری.

ویژگی هایی درباره بیماری COVID-19 مانند انتقال مداوم آن از انسان به انسان و مواردی که به مرگ منجر شده است نگران کننده است. بنابراین این بیماری تاکنون دو مورد از موارد را برای آن که به عنوان یک پاندمی یعنی همه گیری جهانی شناخته شود، دارد هرچند هنوز این موضوع توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام نشده است.

وضعیت در ایران

در کشور ما ایران، خبر اولین موارد ابتلا به بیماری کرونای جدید COVID-19 در استان قم در پایان بهمن ماه امسال منتشر شد. تاکنون موارد مثبت ابتلای این بیماری در استان های قم، تهران، مازندران، گیلان، مرکزی، همدان، اصفهان، خراسان رضوی، البرز، فارس، هرمزگان و یزد تشخیص داده شده است و به گفته سخنگوی وزارت بهداشت اکثر مبتلایان به بیماری کرونای جدید COVID-19 در کشور یا ساکن و اهل قم بوده اند و یا سابقه مسافرت به قم را داشته اند و افراد مبتلا به بیماری کرونای جدید COVID-19 در قشم و یا استانهای شمالی کشور، از قم به این استان ها سفر کرده اند.

منابع : whocdc | وزارت بهداشت کشور

استاپ کرونا چیست؟!

استاپ کرونا عنوان وب سایتی است که سعی دارد تا تا با آگاه سازی هر چه بیشتر افراد مختلف جامعه، میزان گسترش ویروس کرونا، در سطح جامعه را کاهش دهد یا محدود کند.
استاپ کرونا وب سایت مرجع و علمی ویروس کرونا است. اخبار، آموزش‌ها و مقالات پیرامون ویروس کرونا را از استاپ کرونا دنبال کنید.

وضعیت جهانی شیوع کرونا در دنیا، شیوع ویروس کرونا ادامه دارد

 

کرونا ویروس جدید بیش از ۸۰۰۰۰ نفر را در دنیا آلوده کرده است و بیش از ۲۷۰۰ نفرفوت کرده اند. ۲۴۰۰ مورد در بیش از …

افزایش نگرانی‌ها در کویت، سه مورد دیگر کرونا ویروس رسما اعلام شد

 

به گفته وزارت بهداشت کویت آزمایش کرونا سه شهروند کویتی که از ایران بازگشته اند، مثبت بوده است.

موارد کروناویروس در ایتالیا به ۲۸۳ نفر افزایش یافت.

 

تعداد موارد در ایتالیا به ۲۸۳ نفر رسیده است. تاکنون ۷ نفر در ایتالیا بر اثر بیماری کشته شده اند و یک نفر بهبود یافته است.

کره جنوبی به آمار ۹۷۷ مورد تایید شده کرونا ویروس رسید

 

تعداد موارد کروناویروس تاییدشده در کره جنوبی به حدود ۱۰۰۰ نفر رسیده است.به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری …

دستورالعمل استفاده صحیح از ماسک جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا

دستورالعمل استفاده صحیح از ماسک جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا

توصیه‌های عمومی در محیط کارجهت جلوگیری از ابتلا به کرونا

توصیه‌های عمومی در محیط کارجهت جلوگیری از ابتلا به کرونا

پیشگیری از ابتلا به کرونا در محیط آشپرخانه

پیشگیری از ابتلا به کرونا در محیط آشپرخانه

 توصیه‌هایی برای نگهبانان در زمان کار جهت جلوگیری از ابتلا به کرونا

 توصیه‌هایی برای نگهبانان در زمان کار جهت جلوگیری از ابتلا به کرونا

زباله‌ها را چگونه جمع آوری کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم

زباله‌ها را چگونه جمع آوری کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم

orchidpharmed
twitter
instagram
aparat

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت زیست ارکید فارمد است | © ۱۳۹۸ . جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید با ایمیل stopcorona@orchidpharmed.com در تماس باشید.

telegram
twitter
instagram
aparat
orchidpharmed
cinnagen
stopcorona

تمامی حقوق این وب سایت
متعلق به شرکت زیست ارکید فارمد است | © ۱۳۹۸

جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید با ایمیل stopcorona@orchidpharmed.com در تماس باشید.